PINCZER      
pies NIE dla każdego

                     

 

            Wielokrotnie odpowiadam, jak z pewnością większość hodowców, na pytanie: jakie to są psy? 
W każdej książce o psach, której autorzy byli tak uprzejmi i wspomnieli o pinczerze średnim (bo o miniaturze nawet czasami ktoś coś napisze......), przymiotniki opisujące te psy są podobne: pies stróżujący, zrównoważony, czujny, niekłopotliwy w utrzymaniu, wesoły, żywy, skory do zabawy, energiczny, inteligentny, pełen temperamentu itd. Jak to wygląda w praktyce? Opisy są po prostu bardzo standardowe i tak na prawdę niewiele mówiące. No bo co to znaczy "niekłopotliwy"? Że nie będzie z nim żadnych kłopotów? Albo "zrównoważony" oznacza, że nigdy się nie zdenerwuje? Ależ skąd!

                     

 

No to zastanówmy się: jakiego psa potrzebujesz?
Czy na pewno ma być to PINCZER

 

punktor

Jeżeli Twój pies ma być zabawką albo niańką dla dzieci  - nie kupuj pinczera. Kup najlepiej pluszowego psiaka i zatrudnij dochodząca panią.

punktor

Jeżeli zobaczyłeś słodkiego szczeniaczka lub jego zdjęcie, pokochałeś go od razu i tylko takiego chcesz mieć - nie kupuj pinczera. On bardzo szybko przestanie być szczeniaczkiem.

punktor

Jeżeli chcesz mieć w domu ładny dywanik - nie kupuj pinczera. Kup ten dywanik.

punktor

Jeżeli chcesz, aby każdy mógł wejść do twojego domu bez twojego pozwolenia - nie kupuj pinczera. Pinczer wpuści tylko te osoby, którym ty pozwolisz wejść .

punktor

Jeżeli chcesz trzymać psa przy budzie, na łańcuchu - nie kupuj pinczera. Wybij sobie ten pomysł z głowy.

punktor

Jeżeli chcesz zostawiać psa na wiele godzin samego w domu i zafundować mu dwa pięciominutowe spacery    - nie kupuj pinczera. Żadnego psa nie kupuj.

punktor

Jeżeli nie wiesz jak być Alfą - nie kupuj pinczera. To cwana bestia, on wie doskonale, jak zostać przewodnikiem stada .

punktor

Jeżeli chcesz mieć święty spokój w domu - nie kupuj pinczera . Kup lepiej nową książkę. Może być o psach.

punktor

Jeżeli jednak stać cię na wyprowadzanie psa więcej niż pięć minut, ale pies będzie musiał zawsze chodzić przy nodze i na smyczy, bo u was nie ma miejsca do biegania dla psów - nie kupuj pinczera. Charta też nie. Ani teriera. Ani.....W ogóle nic nie kupuj .

punktor

Jeżeli nie masz czasu na uczenie psa czegokolwiek, on sam ma wiedzieć jak się zachować - nie kupuj pinczera. Dla ciebie tez nikt nie ma czasu?

punktor

Jeżeli będziesz się złościł , gdy szczeniak coś na psoci, albo zostawi pamiątkę na dywanie - nie kupuj pinczera. Ale podobno każdy szczeniak siusia (i nie tylko) na dywan. I zagryza wszystkie buty. Na śmierć .

punktor

Jeżeli chcesz, aby wszyscy w okolicy mogli głaskać do woli twojego psa - nie kupuj pinczera. On tego raczej nie lubi, sam wybiera sobie przyjaciół.

punktor

Jeżeli uważasz, że należy psa karcić fizycznie - nie kupuj pinczera. On to sobie zapamięta. Inne psy zresztą też.

punktor

Jeżeli w twoim domu są ciągłe awantury i kłótnie  - nie kupuj pinczera. On też zasługuje na spokój. A poza tym, może się opowiedzieć po której ze stron - uważaj.

punktor

Jeżeli podoba ci się doberman, tylko trochę mniejszy - nie kupuj pinczera, to na prawdę inny pies. Kup dobermana. Tylko trochę mniejszego.

punktor

Jeżeli szukasz psa, który nie kłaczy - nie kupuj pinczera . Są inne rasy, które na prawdę nie kłaczą.

punktor

Jeżeli masz w domu założony alarm i nie potrzebujesz innego - nie kupuj pinczera. Jego uwadze nic nie umknie , o czym nie omieszka natychmiast głośno i zdecydowanie cię poinformować.

punktor

Jeżeli dzieci twoich sąsiadów uwielbiają drażnić psy przez płot, a ty nie będziesz mógł temu zapobiec  - nie kupuj pinczera. On naprawdę ma dobrą pamięć.

punktor

Jeżeli chcesz mieć psa "modnej" rasy - nie kupuj pinczera. Na niego moda jeszcze nie nastała. Na szczęcie. I lepiej żeby pinczery nie były "w modzie": nie będziesz wiedział co zrobić, gdy nastanie moda na inną rasę.

punktor

Jeżeli uwierzyłeś, że te psy nigdy nie chorują - nie kupuj pinczera. Każdy pies może na coś zachorować. Niestety .

punktor

Jeżeli nie masz czasu, pomysłów ani miejsca na zabawy z psem - nie kupuj pinczera. Kup takiego psa, który tego nie potrzebuje .

punktor

Jeżeli chcesz kupić psa rasowego, ale bez metryki hodowlanej - nie kupuj pinczera. Lepiej zaadoptuj pieska ze schroniska  - one tylko na to czekają .

punktor

Jeżeli chcesz kupić psa, aby zaimponować sąsiadom - nie kupuj pinczera. I tak ci powiedzą, że to mały doberman. Na dodatek jakiś taki niedożywiony.

punktor

Jeżeli chcesz straszyć swoim psem sąsiada  - nie kupuj pinczera. On wprawdzie wykona zadanie, ale to pies najgorzej w końcu na tym wychodzi.

punktor

Jeżeli podchodzisz do sprawy posiadania i wychowywania psa, jak pies do jeża - nie kupuj pinczera. On doskonale wyczuje twoje słabości czy niezdecydowanie i będzie wiedział jak to wykorzystać.

punktor

Jeżeli jesteś bałaganiarzem - nie kupuj pinczera. On jest pedantem i zawsze musi sprawdzić co i po co zostawiłeś na wierzchu. Szczególnie gdy jest to coś do jedzenia. Albo śmietnik. Albo chusteczki higieniczne. Albo twoje skarpetki....

punktor

Jeżeli chciałbyś psa który żebrze przy stole - nie kupuj pinczera. On nie zniża się do żebractwa, tylko pilnuje czy ci coś ze stołu nie spadnie - i jako pedant - od razu sprząta .

punktor

Jeżeli nie chcesz mieć ciągłych pytań o samopoczucie i zdrowie swojego psiaka - nie kupuj pinczera. Hodowca na ogół śledzi rozwój i karierę swoich szczeniąt, więc prawdopodobnie nie będziesz miał spokoju. Chyba, że skorzystasz z programu ochrony świadków, a i wtedy nie bądź taki pewien, że zatarłeś wszystkie ślady .

 

                     

 

I jeszcze coś na koniec:
        Pinczer to wspaniały towarzysz dla ludzi, którzy wiedzą czego chcą. Tych "jeżeli" mogłoby być jeszcze więcej, ale jeśli do tej pory nie zrezygnowałeś z zamiaru kupna pinczera średniego, to i tak mocno się jeszcze zastanów. 
        Każdy pies, oprócz cech określonych rasie, ma swój indywidualny charakter, nie mniej, rasa określa pewne ramy, w których powinien ten jego charakter mieścić się. 
        Każdy pies w dużym stopniu przejmuje cechy ludzi, z którymi przebywa: jeżeli właściciel jest znerwicowanym histerykiem, to i pies w końcu taki będzie., więc na pytanie "jaki to jest pies" najczęściej można odpowiedzieć: "taki jak jego pan".  
        Jednym słowem "jak dbasz, tak masz". I nie czarujmy się: wiele jest osób, które nie mogą poradzić sobie ze swoim pupilem nie dlatego, że on jest taki czy inny, ale dlatego, że sami nie wiedzą jak postępować z psem. 
        Bez względu na to jaka rasę wybierzesz, jakiej płci będzie twój pupil - najpierw sam musisz się wiele nauczyć. Cały czas poszerzaj swoja wiedzę i nigdy nie mów "teraz już wiem wszystko" , bo zawsze znajdzie się coś, co cię zaskoczy. Poodwiedzaj hodowle, właścicieli pinczerów, odwiedzaj nas na wystawach, poznaj najpierw nasze psy. Zapraszam również do nas do domu. I pamiętaj: jeżeli będziesz uczęszczać z psem na kursy (co jak najbardziej polecam), to założeniem takich kursów jest wyszkolenie właściciela -  nie psa! To właściciel się uczy, jak ma postępować ze swoim pupilem.
        Kiedy już wszystko będzie jasne i nadal Twoim wymarzonym przyjacielem będzie pinczer średni - gratuluję i bardzo się cieszę! Odpowiednio wychowany zapewni ci wiele radości i satysfakcji.

Zyskasz na prawdę kochające i oddane ci, wierne  psie serce.